12V20AH lead-acid battery
Specification
| Item | Lead acid battery |
| Warranty | 1year |
| Application | Electric vehicles, electric tricycle, electric wheelchair |
| Battery Size | 179*75*168mm |
| Brand Name | TYN |
| Certification | MSDS |
| Place of Origin | China Shandong |
| Weight | 6.2-7.2kg |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 20AH |
| Color | BLACK/BROWN/WHITE/YELLOW/GREEN/BLUE |
| Material | ABS/PVC/Plumbum |
| Cycle life | Long deep cycle |
| OEM/ODM | Accept |

